a a a

Consiliul de conducere

Deciziile Consiliului de conducere din 2021.01.29

I. Cercetare și inovare

  1. Aprobarea registrelor manifestărilor științifice pentru anul 2021;  Anexă 1
  2. Aprobarea Registrului materialelor publicate în baza manifestărilor științifice organizate în anul 2020;
  3. Completarea Regulamentului de organizare și desfășurare a Concursului „Teza de doctorat de excelență a anului”.

II. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării instituțiilor de învățământ și programelor de studii

Instituții din învățământul general

  1. Aprobarea standardelor de evaluare minim obligatorii pentru procesul de evaluare externă a instituțiilor de învățământ general și a cadrelor de conducere din învățământul general;
  2. Instituția Publică Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, or. Cantemir;
  3. Instituția Publică Liceul Teoretic Fetești, s. Fetești, r. Edineț; 
  4. Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, mun. Cahul;
  5. Liceul Teoretic „Tabani”, s. Tabani r. Briceni;
  6. Instituția Publică Liceul Teoretic „Pan Halippa”, or. Edineț;
  7. Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, s. Slobozia Mare, r. Cahul.

Programe de formare continuă

  1. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de învățământ cu frecvență, „AUTOPORTAL” S.R.L.;
  2. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria B(B1), forma de organizare cu frecvență, SRL „GRĂTARUL MAGIC”;
  3. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria BC(C1), forma de organizare cu frecvență, SRL „GRĂTARUL MAGIC”; 
  4. Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la C1/C, forma de organizare cu frecvență, SRL „GRĂTARUL MAGIC”;
  5. Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC1/C la C1E/CE, forma de organizare cu frecvență, SRL „GRĂTARUL MAGIC”;
  6. Pedagogie în învățământul primar, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  7. Matematică, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  8. Informatică, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  9. Geografie, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  10. Limba și literatura română, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  11. Limbi străine (Limba engleză), forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  12. Istorie, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  13. Educație civică, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  14. Educație tehnologică, forma de organizare cu frecvență, Instituția Publică „INSTITUTUL DE FORMARE CONTINUĂ”;
  15. Securitate civilă și publică, forma de organizare cu frecvență, Asociația Obștească Clubul Sportiv Academia de Tir din Republica Moldova „Sniping Club”;
  16. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „A” (A2), forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  17. Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la C1/C, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  18. Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC1/C la C1E/CE, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  19. Inițierea procedurii de evaluare externă și constituirea comisiilor de evaluare externă în vederea autorizării de funcționare provizorie/ acreditării programelor de învățământ profesional tehnic și de formare continuă;
  20. Încetarea procesului de evaluare externă a programelor de formare continuă 1.Frizer și 2.Manichiură – Pedichiură, SRL „MARGOT”;
  21. Inițierea procedurii de evaluare externă și constituirea comisiilor de evaluare externă în vederea acreditării programelor de studii superiore de master. 

III. Generale

  1. Aprobarea Registrului experților evaluatori în domeniul învățământului de formare continuă;
  2. Aprobarea Regulamentului privind acordarea distincției „Cristalul calității”;
  3. Aprobarea Raportului de activitate al ANACEC pentru anul 2020.

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.12.23

I. Cercetare și inovare

  1. Formarea Consiliilor Științifice Specializate pentru susținerea tezelor de doctor;
  2. Prelungirea termenului de abilitare a Consiliului științific specializat pentru susținerea tezei de doctor habilitat;
  3. Modificarea Regulamentului de funcționare a consiliilor științifice specializate și de conferire a titlurilor științifice;
  4. Confirmarea titlurilor științifice de doctor;
  5. Confirmarea titlurilor științifice de doctor în științe conferite de organizațiile din domeniile cercetării și inovării;
  6. Confirmarea titlului științifico-didactic de profesor universitar;
  7. Confirmarea titlului științifico-didactic de conferențiar universitar;
  8. Respingerea deciziei senatului instituției de învățământ superior de conferire a titlului științifico-didactic de conferențiar universitar;
  9. Aprobarea calității de conducător de doctorat;
  10. Respingerea abilitării cu drept de conducător de doctorat;
  11. Echivalarea actelor privind titlurile științifice obținute în alte state;
  12. Aprobarea Seminarele științifice de profil;
  13. Completarea Registrului experților ANACEC în domeniile cercetării și inovării;
  14. Respingerea contestației privind formarea Consiliului științific specializat pentru susținerea tezei de doctor;
  15. Respingerea demersurilor de formarea Consiliilor științifice specializate pentru susținerea tezelor de doctor;
  16. Modificarea deciziei Consiliului de conducere de confirmare a titlului științific.

II. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării programelor de studii

  • Programe de formare profesională în învățământul profesional tehnic
  1. 41110 Contabilitate, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Academia de Studii Economice din Moldova;
  2. 41620 Comerț, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Academia de Studii Economice din Moldova;
  3. 41630 Merceologie, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Academia de Studii Economice din Moldova;
  4. 72120 Tehnologia alimentației publice, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Academia de Studii Economice din Moldova;
  5. 101510 Turism, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Academia de Studii Economice din Moldova;
  6. 101310 Organizarea serviciilor în hoteluri și complexe turistice, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Academia de Studii Economice din Moldova;
  7. 73230 Construcția și exploatarea drumurilor, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de Excelență în Construcții;
  8. 21210 Design Interior, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de Excelență în Construcții;
  9. 73260 Sisteme de alimentare cu căldură și gaze, ventilație, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență redusă, Instituția Publică Centrul de Excelență în Construcții;
  10. 732040-732041 Instalator instalații de încălzire și echipamente solare - Instalator instalații, aparate și echipamente de ventilare și climatizare, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de Excelență în Construcții;
  11. 723010 Croitor confecționer îmbrăcăminte după comandă, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Publică Centrul de excelență în industria ușoară;
  12. 723011 Cusător (industria ușoară), nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de excelență în industria ușoară;
  13. 723012 Cusătoreasă (industria confecțiilor), nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de excelență în industria ușoară;
  14. 723007 Confecționer articole de marochinărie, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de excelență în industria ușoară;
  15. 715017 Reglor utilaje tehnologice, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de excelență în industria ușoară;
  16. 1012003 Frizer, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Centrul de excelență în industria ușoară;
  17. 1012002 Cosmetician, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență Instituția Publică Centrul de excelență în industria ușoară;
  18. 71330 Electrificarea agriculturii (fără dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Tehnic Agricol din Soroca;
  19. 71320 Electromecanică (fără dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Tehnic Agricol din Soroca;
  20. 71660 Exploatarea tehnică a transportului auto (fără dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Tehnic Agricol din Soroca;
  21. 71550 Mecanica agricolă (fără dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Tehnic Agricol din Soroca;
  22. 21430 Prelucrarea artistică a materialelor, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” din or. Soroca”;
  23. 21520 Interpretare instrumentală, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” din or. Soroca”;
  24. 21540 Dirijare corală, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” din or. Soroca”;
  25. 21570 Dans, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” din or. Soroca”;
  26. 32210 Biblioteconomie și asistență informațională, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență și cu frecvență redusă, Instituția Publică Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” din or. Soroca”;
  27. 41110 Contabilitate, forma de învățământ cu frecvență, nivelul 4 ISCED, Instituția de Învățământ Colegiul Agroindustrial din Rîșcani;
  28. 71520 Mașini și aparate in industria alimentară, forma de învățământ cu frecvență, nivelul 4 ISCED, Instituția de Învățământ Colegiul Agroindustrial din Rîșcani;
  29. 41630 Merceologie, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ Colegiul Agroindustrial din Rîșcani;
  30. 72130 Tehnologia panificației, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ Colegiul Agroindustrial din Rîșcani;
  31. 71110 Tehnologia produselor cosmetice și medicinale, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ Colegiul Agroindustrial din Rîșcani;
  32. 101510 Turism, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ Colegiul Agroindustrial din Rîșcani;
  33. 61210 Administrarea aplicațiilor web, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul;
  34. 61310 Programare și analiza produselor de program, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul;
  35. 41110 Contabilitate, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul;
  36. 92310 Asistență socială (Pedagog social, Lucrător social), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul;
  37. 52110 Ecologia și protecția mediului, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul;
  38. 11310 Învățământ primar, nivelul 5 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul;
  39. 11210 Educație timpurie (Educator), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul;
  40. 11310 Învățământ primar, nivelul 5 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Vasile Lupu” din Orhei;
  41. 11210 Educație timpurie (Educator), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Vasile Lupu” din Orhei;
  42. 92310 Asistență socială (Pedagog social, Lucrător social), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Vasile Lupu” din Orhei;
  43. 71550 Mecanică agricolă (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, COLEGIUL TEHNIC AGRICOL DIN SVETLÎI;
  44. 71660 Exploatarea tehnică a transportului auto (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, COLEGIUL TEHNIC AGRICOL DIN SVETLÎI;
  45. 81110 Agronomie (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, COLEGIUL TEHNIC AGRICOL DIN SVETLÎI;
  46. 41110 Contabilitate, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, COLEGIUL TEHNIC AGRICOL DIN SVETLÎI;
  47. 11310 Învățământ primar, nivelul 5 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Mihail Ciachir” din Comrat;
  48. 11210 Educație timpurie (Educator, Conducător muzical), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Mihail Ciachir” din Comrat;
  49. 92310 Asistență socială (Pedagog social, Lucrător social), nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Mihail Ciachir” din Comrat;
  50. 41510 Servicii administrative și de secretariat, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Mihail Ciachir” din Comrat;
  51. 21510 Canto, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Mihail Ciachir” din Comrat;
  52. 21520 Interpretare instrumentală, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Mihail Ciachir” din Comrat;
  53. 101510 Turism, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul „Mihail Ciachir” din Comrat;
  54. 91310 Îngrijirea bolnavilor, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția  Publică COLEGIUL DE MEDICINĂ CAHUL
  55. 91310 Îngrijirea bolnavilor, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția  de Învățământ COLEGIUL DE MEDICINĂ DIN UNGHENI;
  56. 91210 Medicină, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția  de Învățământ COLEGIUL DE MEDICINĂ DIN UNGHENI;
  57. 91310 Îngrijirea bolnavilor, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ „COLEGIUL DE MEDICINĂ BĂLȚI”;
  58. 91210 Medicină, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ „COLEGIUL DE MEDICINĂ BĂLȚI”;
  59. 91310 Îngrijirea bolnavilor, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ COLEGIUL DE MEDICINĂ DIN ORHEI;
  60. 91210 Medicină, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățământ COLEGIUL DE MEDICINĂ DIN ORHEI;
  61. 713007-713009 Electromontor la repararea și întreținerea utilajelor electrice - Lăcătuș electrician la repararea utilajelor electrice, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.4 din mun. Bălți;
  62. 715005-715021 Electrogazosudor montator-Tăietor cu gaze, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.4 din mun. Bălți;
  63. 716006 Mecanic auto (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.4 din mun. Bălți;
  64. 716001 Electrician-electronist auto (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.4 din mun. Bălți;
  65. 716008 Vopsitor auto (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.4 din mun. Bălți;
  66. 715019 Strungar, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.4 din mun. Bălți;
  67. 715005-715021 Electrogazosudor-montator - Tăietor cu gaze, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională din or. Leova;
  68. 723010 Croitor confecționer îmbrăcăminte după comandă, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională din or. Leova;
  69. 1041018 Tractorist (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională din or. Leova;
  70. 716006 Mecanic auto (cu dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională din or. Leova;
  71. 732031 Placator cu plăci, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională din or. Leova;
  72. 1013002 Bucătar, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională din or. Leova;
  73. 716001-716006 Electrician electronist auto - Mecanic auto, nivelul 3 ISCED, (fără dreptul de eliberare a Fișei de școlarizare pentru conducerea autovehiculelor la programul dat, pentru Agenția Servicii Publice), forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională Nr. 10 din mun. Chișinău;
  74. 713007-713009 Electromontor la repararea și întreținerea utilajelor electrice - Lăcătuș-electrician la repararea utilajelor electrice, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională Nr. 10 din mun. Chișinău;
  75. 715005 Electrogazosudor montator, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională Nr. 10 din mun. Chișinău.
  • Programe de formare continuă
  1. Asociația Obștească „Uniunea Conducătorilor Auto din Republica Moldova” (10 filiale: Nisporeni, Orhei, Căușeni, Ceadîr-Lunga, Taraclia, Cahul, Ungheni, Fălești, Glodeni, Sîngerei).
  2. Conducător auto transport persoane în trafic național/ internațional, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „TRANSPRIVAT PV”;
  3. Conducător auto transport mărfuri în trafic național/internațional, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „TRANSPRIVAT PV”;
  4. ADR conducător auto pentru transportul de mărfuri periculoase, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „TRANSPRIVAT PV”;
  5. Manager transport rutier persoane, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „TRANSPRIVAT PV”;
  6. Conducător auto transport mărfuri în trafic național/internațional, forma de organizare cu frecvență Societatea comercială CENTRAUTO & CO” S.R.L.;
  7. Conducător auto transport persoane în trafic național/international, forma de organizare cu frecvență Societatea Comercială CENTRAUTO & CO” S.R.L.;
  8. ADR conducător auto pentru transportul de mărfuri periculoase, forma de organizare cu frecvență Societatea comercială CENTRAUTO & CO” S.R.L.;
  9. Conducător auto transport călători în regim taxi, forma de organizare cu frecvență Societatea comercială CENTRAUTO & CO” S.R.L.;
  10. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „A” (A), forma de organizare cu frecvență, F.P.C „Maldini” SRL (sediul:  mun. Chișinău, str. Calea Ieșilor, nr.21);
  11. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență, F.P.C „Maldini” SRL (sediile:  mun. Chișinău, str. Calea Ieșilor, nr.21; str. Sciusev nr.98A);
  12. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „BC(C1)”, forma de organizare cu frecvență, F.P.C „Maldini” SRL (sediul:  mun. Chișinău, str. Sciusev nr.98A);
  13. Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la A2/A, forma de organizare cu frecvență, F.P.C „Maldini” SRL (sediul:  mun. Chișinău, str. Calea Ieșilor, nr.21);
  14. Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la C1/C, forma de organizare cu frecvență, F.P.C „Maldini” SRL (sediul: mun. Chișinău, str. Sciusev nr.98A);
  15. Formarea continuă a conducătorilor de autovehicule în cadrul categoriei de la BC1 la C, forma de organizare cu frecvență, F.P.C „Maldini” SRL (sediul: mun. Chișinău, str. Sciusev nr.98A);
  16. Limbi străine (Limba engleză), forma de organizare cu frecvență, Întreprinderea Mixtă Moldo-Greacă “LINGUATA” S.R.L.;
  17. Limbi străine (Limba germană), forma de organizare cu frecvență, Întreprinderea Mixtă Moldo-Greacă “LINGUATA” S.R.L.;
  18. Limbi străine (Limba franceză), forma de organizare cu frecvență, Întreprinderea Mixtă Moldo-Greacă “LINGUATA” S.R.L.;
  19. Limbi străine (Limba italiană), forma de organizare cu frecvență, Întreprinderea Mixtă Moldo-Greacă “LINGUATA” S.R.L.;
  20. Conducător auto transport persoane în trafic național/international, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOFAVORIT”;
  21. Conducător auto transport mărfuri în trafic național/international, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOFAVORIT”;
  22. Conducător auto transport călători în regim de taxi, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOFAVORIT”;
  23. ADR Conducător auto transport de mărfuri periculoase, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOFAVORIT”;
  24. Manager transport rutier mărfuri, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOFAVORIT”;
  25. Manager transport rutier persoane, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOFAVORIT”;
  26. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență, SRL „CIM TEST-AUTO”;
  27. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență, S.C. „AUTOLUX” SRL.
  28. Conducător auto transport călători în regim de taxi, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „PRACTIC-AUTO”;
  29. Conducător auto transport mărfuri în trafic național/internațional, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „PRACTIC-AUTO”;
  30. Conducător auto transport persoane în trafic național/internațional, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „PRACTIC-AUTO”;
  31. ADR conducător auto pentru transportul de mărfuri periculoase, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „PRACTIC-AUTO”;
  32. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „A” (A1, A2), forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOSCHOOL”;
  33. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOSCHOOL”;
  34. Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la A2/A, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOSCHOOL”;
  35. Formarea continuă a conducătorilor de autovehicule în cadrul categoriei de la A1 la A2/A, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOSCHOOL”;
  36. Formarea continuă a conducătorilor de autovehicule în cadrul categoriei de la A2 la A, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „AUTOSCHOOL”;
  37. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  38. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „A” (A2), forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  39. Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la C1/C, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  40. Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC1/C la C1E/CE, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  41. Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC la D, forma de organizare cu frecvență, Societatea cu Răspundere Limitată „VOIAJ-SUPCIUC-AUTO;
  42. Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC la D, forma de organizare cu frecvență, AO „Uniunea Conducătorilor Auto din Republica Moldova”, Filiala Cupcini.
  43. Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de învățământ cu frecvență, AO „Uniunea Conducătorilor Auto din Republica Moldova”, Filiala Cimișlia;
  44. Evaluarea sălilor închiriate de către F.P.C „MALDINI” SRL: mun. Chișinău, str. Tighina, 2 și str. București, 64.

III. Generale

  1. Inițierea procedurii de evaluare externă în vederea acreditării programelor de formare continuă și constituirea componenței comisiilor de evaluare externă;
  2. Inițierea procedurii de evaluare externă în vederea acreditării programelor de studii superioare de licență, programelor de studii superioare de master și constituirea componenței comisiilor de evaluare externă;
  3. Respectarea de către instituțiile de învățământ a reglementărilor de apărare împotriva incendiilor.

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.11.27

I. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării programelor de studii

Programe de studii superioare de licență

  1. 0312.2 Relații internaționale, formele de învățământ: cu frecvență și frecvență redusă, Universitatea de Studii Europene din Moldova;
  2. 0231.2 Limbi străine. Limba engleză și germană, forma de învățământ cu frecvență, Universitatea de Stat "Alecu Russo" din Bălți;
  3. 0231.2 Limbi străine. Limba germană și engleză, forma de învățământ cu frecvență, Universitatea de Stat "Alecu Russo" din Bălți;
  4. 0231.2 Limbi străine. Limba franceză și engleză, forma de învățământ cu frecvență, Universitatea de Stat "Alecu Russo" din Bălți;
  5. 0229.1 Culturologie, formele de învățământ: cu frecvență și frecvență redusă, Academia de Muzica, Teatru și Arte Plastice;
  6. 0213.4 Istoria și teoria artelor plastice, forma de învățământ cu frecvență, Academia de Muzica, Teatru și Arte Plastice.

Programe de formare continuă

  1. Centrul de Pregătire a Specialiștilor pentru Armata Națională (15 de filiale: Anenii-Noi, Bălți, Chișinău, Căușeni, Cimișlia, Ceadîr-Lunga, Dondușeni, Glodeni, Leova, Lipcani, Nisporeni, Rezina, Soroca, Ungheni, Vulcănești).
  2. Uniunea Conducătorilor Auto din R. Moldova (10 filialele Cupcini, Dondușeni, Drochia, Ocnița, Basarabeasca, Cimișlia, Comrat, Cantemir, Chișinău, Hîncești).
  3. Instruirea  inițială  a  conducătorilor  auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență,  Instituția de Învățământ Școala auto „Andrieș-Prim A. V”;
  4. Instruirea  inițială  a  conducătorilor  auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență,  SRL „DOMBENAUTO”;
  5. Instruirea  inițială  a  conducătorilor  auto categoria „B(B1)”, forma de organizare cu frecvență,  Asociația Obștească Uniunea Conducătorilor Auto din Raionul Soroca „AutoSor”;
  6. Secretară (Secretariat și muncă de birou), forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  7. Manichiuristă, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  8. Contabilitate, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  9. Cosmetician (Cosmetică decorativă), forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  10. Maseur de întreținere și relaxare, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  11. Coafor, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  12. Croitor confecționer îmbrăcăminte după comandă, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  13. Cusătoreasă (industria confecțiilor), forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  14. Bucătar, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  15. Cofetar, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  16. Casier în sala de comerț, forma de organizare cu frecvență, SRL „Miracol”;
  17. Operator pentru suportul tehnic al calculatoarelor, forma de organizare cu frecvență,  SRL „Miracol”;
  18. Psihopedagogie (psihopedagogia artelor), forma de organizare cu frecvență, ACADEMIA DE MUZICĂ,TEATRU și ARTE PLASTICE;
  19. Conducător auto transport persoane în trafic național/internațional, forma de organizare cu frecvență Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  20. Conducător auto transport mărfuri în trafic național/internațional, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  21. ADR conducător auto pentru transportul de mărfuri periculoase, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  22. Conducător auto transport călători în regim de taxi, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  23. Manager pentru activitatea de inspecție tehnică periodică a vehiculelor rutiere, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  24. Manager transport rutier persoane, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  25. Manager transport rutier mărfuri, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  26. Expert pentru activitatea de inspecție tehnică periodică a vehiculelor rutiere forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  27. Expert CEMT de certificare a vehiculelor rutiere pentru transporturi de mărfuri, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”;
  28. Expert ADR de certificare a vehiculelor rutiere pentru transportul de mărfuri periculoase, forma de organizare cu frecvență, Centrul Științific de Securitate a Circulației „Warșita-MS”.

Programe de formare profesională în învățământul profesional tehnic

  1. 732036-732031 Tencuitor-Placator cu plăci, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.1, mun. Bălți;
  2. 715005-715021 Electrogazosudor-montator - Tăietor cu gaze, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.1, mun. Bălți;
  3. 732038-732007 Tâmplar în construcții – Dulgher, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.1, mun. Bălți;
  4. 715005 Electrogazosudor-montator, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.1, mun. Bălți;
  5. 722014 Tâmplar universal, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.1, mun. Bălți;
  6. 714019 Operator pentru suportul tehnic al calculatoarelor, nivelul 3 ISECED, forma de învățământ cu frecvență, Școala Profesională or. Rîșcani;  
  7. 715005 Electrogazosudor-montator, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Școala Profesională or. Rîșcani;
  8. 716006 Mecanic auto, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Școala Profesională or. Rîșcani;
  9. 723010 Croitor confecționer îmbrăcăminte după comandă, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Școala Profesională or. Rîșcani;
  10. 1041018-1041019 Tractorist-Tractorist-mașinist în producția agricolă, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Școala Profesională or. Rîșcani;
  11. 61110 Calculatoare, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Politehnic din mun. Bălți;
  12. 71320 Electromecanică, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Politehnic din mun. Bălți;
  13. 71410 Aparate radioelectronice de uz casnic, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Politehnic din mun. Bălți;
  14. 71420 Automatizarea proceselor tehnologice, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Politehnic din mun. Bălți;
  15. 71570 Metrologie și certificarea conformității, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Politehnic din mun. Bălți;
  16. 71580 Tehnologia construcțiilor de mașini, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul Politehnic din mun. Bălți;
  17. 61230 Rețele de calculatoare nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică, Colegiul Politehnic din mun. Bălți;
  18. 72140 Tehnologia produselor de origine animală, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățămînt „COLEGIUL  AGROINDUSTRIAL „GHEORGHE RĂDUCAN” DIN SATUL GRINĂUȚI, RAIONUL OCNIȚA”;
  19. 71550 Mecanică agricolă, nivelul 4 ISCED , forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățămînt „COLEGIUL  AGROINDUSTRIAL „GHEORGHE RĂDUCAN” DIN SATUL GRINĂUȚI, RAIONUL OCNIȚA”;
  20. 72120 Tehnologia alimentației publice, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția de Învățămînt „COLEGIUL  AGROINDUSTRIAL „GHEORGHE RĂDUCAN” DIN SATUL GRINĂUȚI, RAIONUL OCNIȚA”;
  21. 721024 Prelucrător mezeluri,  nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.5 din mun. Chișinău;
  22. 721007 Ciontolitor tranșator carne, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.5 din mun. Chișinău;
  23. 721018 Operator la linia automată de obținere a produselor lactate, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.5 din mun. Chișinău;
  24. 721004 Brutar, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.5 din mun. Chișinău;
  25. 721002 Bombonier, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Ș coala Profesională nr.5 din mun. Chișinău;
  26. 721008 Cofetar, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.5 din mun. Chișinău;
  27. 1013002 Bucătar, nivelul 3 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Școala Profesională nr.5 din mun. Chișinău;
  28. 84110 Medicină veterinară, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență, Instituția Publică Colegiul de Medicină Veterinară și Economie Agrară din Brătușeni;
  29. 41630 Merceologie, nivelul 4 ISCED, forma de învățământ cu frecvență,  Instituția Publică Colegiul de Medicină Veterinară și Economie Agrară din Brătușeni.

II. Acreditarea instituțiilor din învățământul general

  1. Instituția Privată Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău, filiala Durlești; 
  2. Instituția Privată Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău, filiala Buiucani;
  3. Instituția Privată Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău, filiala Ciocana;
  4. Instituția Privată Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău, filiala Bălți;
  5. Instituția Privată Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău, filiala Ceadîr-Lunga;

III. Altele

69. Inițierea procedurii de evaluare externă, componența comisiilor de evaluare externă și coordonatorii comisiilor de evaluare externă: în vederea acreditării pentru SRL „Auto Capița” și SRL „Școala Auto Comrat”; în vederea autorizării de funcționare provizorie pentru Asociația Obștească Clubul Sportiv al Academiei de Tir din RM „Sniping Club”;
70. Aprobarea Metodologiei de selectare a experților evaluatori.   Anexa

IV. Cercetare și inovare

71. Modificarea deciziei Consiliului de conducere nr.5 din 06 decembrie 2019 și nr.6 din 28 februarie 2020;
72. Completarea Regulamentului cu privire la evaluarea, clasificarea și monitorizarea  revistelor  științifice;
73. Evaluarea, clasificarea și monitorizarea  revistelor  științifice;
74. Aprobarea Seminarilor științifice de profil.

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.10.30

I. Cercetare și inovare

  1. D1. Formarea Consiliilor Științifice Specializate pentru susținerea tezelor de doctor habilitat
  2. D2. Formarea Consiliilor Științifice Specializate pentru susținerea tezelor de doctor
  3. D3. Respingerea demersului de formare a Consiliului Științific Specializat pentru susținerea tezei de doctor
  4. D4. Conferirea titlului științific de doctor habilitat
  5. D5. Confirmarea titlurilor științifice de doctor
  6. D6. Confirmarea titlurilor științifice de doctor în științe conferite de organizațiile din domeniile cercetării și inovării
  7. D7. Respingerea deciziei organizației din domeniile cercetării și inovării de a conferi titlul științific de doctor
  8. D8. Confirmarea titlului științifico-didactic de profesor universitar
  9. D9. Confirmarea titlului științifico-didactic de conferențiar universitar
  10. D10. Aprobarea calității de conducător de doctorat
  11. D11. Respingerea abilitării cu drept de conducător de doctorat
  12. D12. Echivalarea actelor privind titlurile științifice obținute în alte state
  13. D13. Aprobarea Seminarele științifice de profil
  14. D14. Completarea Registrului experților
  15. D15. Evaluarea, clasificarea și monitorizarea revistelor științifice
  16. D16. Completarea actelor normative referitoare la confirmarea titlurilor științifice
  17. D17. Respingerea contestației privind formarea Consiliului științific specializat

II. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării

  1. D18. Acreditarea programului de formare continuă Antrenament sportiv, forma de învățământ cu frecvență, Federația Moldovenească de Fotbal
  2. D19. Acreditarea programului de formare continuă Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”, forma de învățământ cu frecvență SRL „Autonord Servicii”
  3. D20. Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport călători în regim de taxi, forma de învățământ cu frecvență, SRL „Autonord Servicii”
  4. D21. Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport mărfuri în trafic național/internațional, forma de învățământ cu frecvență, SRL „Autonord Servicii”
  5. D22. Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport persoane în trafic național/internațional, forma de învățământ cu frecvență, SRL „Autonord Servicii”
  6. D23.Acreditarea programului de formare profesională continuă Cosmetician, forma de învățământ cu frecvență, SRL „Belle Femme”
  7. D24. Acreditarea programului de formare profesională continuă Instruirea inițială a conducătorilor  auto categoria „B(B1)”, forma de învățământ cu frecvență, SRL „Cim Test-Auto”
  8. D25. Acreditarea programului de formare profesională continuă Limbi străine (Limba engleză), forma de învățământ cu frecvență, SRL „STUDENT-STEP”
  9. D26. Inițierea procedurii de evaluare externă, constituirea comisiilor de evaluare

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.09.25

I. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării

  1. D1. Acreditarea programei de formare profesională continuă Conducător auto transport mărfuri în trafic național/internațional - ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  2. D2. Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport persoane în trafic național/internațional - ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  3. D3.Acreditarea programului de formare profesională continuă ADR conducător auto pentru transportul de mărfuri periculoase - „AUTOCENTRU SELECT” SRL 
  4. D4.Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport călători în regim de taxi, forma de învățământ cu frecvență, ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  5. D5.Acreditarea programului de formare profesională continuă Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „A” - ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  6. D6.Acreditarea programului de formare profesională continuă Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B (B1)” - ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  7. D7.Acreditarea programului de formare profesională continuă Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „BC (C1) - ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  8. D8.Acreditarea programului de formare profesională continuă Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la C1/C - ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  9. D9.Acreditarea programului de formare profesională continuă Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC1/C la C1E/CE - ”AUTOCENTRU SELECT” S.R.L.
  10. D10.Acreditarea programului de formare profesională continuă Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC la D - SC ”Autocentru Select” SRL
  11. D11.Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport persoane în trafic național/internațional „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  12. D12.Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport mărfuri în trafic național/internațional - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  13. D13.Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport persoane în regim de taxi - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  14. D14.Acreditarea programului de formare profesională continuă Conducător auto transport persoane (troleibuz) - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  15. D15.Acreditarea programului de formare profesională continuă ADR conducător auto pentru transportul de mărfuri periculoase - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  16. D16.Acreditarea programului de formare profesională continuă Consilier de siguranță pentru transportul mărfurilor periculoase (DGSA) - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  17. D17.Acreditarea programului de formare profesională continuă Manager transport rutier de mărfuri - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  18. D18.Acreditarea programului de formare profesională continuă Manager transport rutier de persoane - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  19. D19.Acreditarea programului de formare profesională continuă Manager pentru activitatea atelierului de autoservice - „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  20. D20.Acreditarea programului de formare profesională continuă Manager pentru activitatea de inspecție tehnică periodică a vehiculelor rutiere-  „Centrul de instruire a personalului pentru transporturi internaționale”
  21. D21.Autorizarea programului de formare profesională continuă Contabil - „SOFIMAX CONTAUDIT” S.R.L.
  22. D22.Autorizarea programului de formare profesională continuă Frizer - Societatea Comercială  „ARTACONT” S.R.L.
  23. D23.Autorizarea programului de formare profesională continuă Machior-peruchier - Societatea Comercială  „ARTACONT” S.R.L.
  24. D24.Autorizarea programului de formare profesională continuă Tehnicieni în chimie industrială și petrochimie - Centrul de instruire „MEDIA PRIVAT” S.R.L.
  25. D25.Autorizarea programului de formare profesională continuă Vânzător la stațiile de alimentare cu combustibil  - Centrul de instruire „MEDIA PRIVAT” S.R.L
  26. D26. Inițierea procedurii de evaluare externă, constituirea comisiilor de evaluare
  27. D27. Modificarea ghidurilor de evaluare externă

II. Cercetare și inovare

D28. Soluționarea situației referitoare la eliberarea diplomei

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.07.31

I. Cercetare și inovare

  1. D1. Formarea Consiliilor Ştiinţifice Specializate pentru susţinerea tezelor de doctor
  2. D2. Respingerea demersului de formare a Consiliului Ştiinţific Specializat pentru susţinerea tezei de doctor
  3. D3. Conferirea titlului ştiinţific de doctor habilitat
  4. D4. Conferirea titlurilor ştiinţifice de doctor
  5. D5. Confirmarea titlurilor ştiinţifice de doctor în ştiinţe conferite de organizaţiile din domeniile cercetării şi inovării
  6. D6. Confirmarea titlului ştiinţifico-didactic de profesor universitar
  7. D7. Confirmarea titlului ştiinţifico-didactic de conferenţiar universitar
  8. D8. Aprobarea calităţii de conducător de doctorat
  9. D9. Respingerea abilitării cu drept de conducător de doctorat
  10. D10. Echivalarea actelor privind titlurile ştiinţifice obţinute în alte state
  11. D11. Aprobarea Seminarele ştiinţifice de profil
  12. D12. Completarea Registrului experților
  13. D13. Completarea Regulamentului de funcţionare a consiliilor ştiinţifice specializate
  14. D29. Respingerea aprobării calității de conducător de doctorat

II. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării

  1. D14.Autorizarea programului de studii superioare de licență 0914.2 Tehnologie radiologică - USMF
  2. D15.Autorizarea programului de studii superioare de master Tehnologii moleculare în sănătate - USMF
  3. D16.Acreditarea programului de formare profesională continuă Psihopedagogie (metodica predării disciplinelor economice) - ASEM
  4. D17. Acreditarea programului de formare profesională continuă Robotică și mecatronică (Educație pentru Drone (eDrone)) - USM
  5. D18. Autorizarea programului de formare profesională continuă Biblioteconomie, asistență informațională și arhivistică - USM
  6. D19. Autorizarea programului de formare profesională continuă Antrenor (Antrenor asistent de taekwondo) - USEFS
  7. D20. Autorizarea programului de formare profesională continuă Fotograf - Asociașia obștească „Izvorul” 
  8. D21. Autorizarea programului de formare profesională continuă Instruirea inițială a conducătorilor auto categoria „B(B1)”- SRL „Autotest Celebrity”
  9. D22. Autorizarea programului de formare profesională continuă Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC1/C la C1E/CE - SRL „Autotest Celebrity”
  10. D23. Autorizarea programului de formare profesională continuă Formarea continuă a conducătorilor auto de la BC la D - SRL „Autotest Celebrity”
  11. D24. Autorizarea programului de formare profesională continuă Formarea continuă a conducătorilor auto de la B la C1C - SRL „Autotest Celebrity”
  12. D25. Inițierea procedurii de evaluare externă, constituirea comisiilor de evaluare
  13. D26. Încetarea procesului de evaluare externă - SRL „Autotest Centru”

III. Generale

  1. D27. Executarea prevederilor p.73 al Metodologiei de evaluare externă a calității
  2. D28.Achiziționarea serviciului de asigurare a funcționalității la nivel național a softului antiplagiat

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.05.29

I. Generale

  1. D1. Prezentarea în cadrul ședințelor Consiliului de conducere a rezultatelor evaluării

II. Cercetare și inovare

  1. D2. Aprobarea Registrului experților
  2. D3. Precizarea domeniilor științifice ale titlurilor științifico-didactice confirmate
  3. D4. Aprobarea Seminarelor științifice de profil
  4. D5. Modificarea deciziei cu privire la confirmarea titlurilor științifice de doctor

III. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării

  1. D6. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0216.1 Actorie – AMTAP
  2. D7. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0216.6 Coregrafie – AMTAP
  3. D8. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0216.2 Regie – AMTAP
  4. D9. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0216.3 Scenografie – AMTAP
  5. D10. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0213.1 Pictură – AMTAP
  6. D11. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0213.2 Grafică – AMTAP
  7. D12. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0213.3 Sculptură – AMTAP
  8. D13. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0214.1 Arte decorative aplicate (Tapiserie) – AMTAP
  9. D14. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0214.1 Arte decorative aplicate (Ceramică artistică. Metal artistic) – AMTAP
  10. D15. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0212.2 Design interior – AMTAP
  11. D16. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0212.1 Modă-design vestimentar – AMTAP
  12. D17. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.2 Canto(Canto academic) – AMTAP
  13. D18. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.2 Canto (Canto popular) – AMTAP
  14. D19. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.1 Interpretare instrumentală (Instrumente orchestrale) – AMTAP
  15. D20. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.1 Interpretare instrumentală (Instrumente populare) – AMTAP
  16. D21. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.5 Muzicologie – AMTAP
  17. D22. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.4 Compoziție muzicală (academică) – AMTAP
  18. D23. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.2 Canto (Canto de estradă și jazz) – AMTAP
  19. D24. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.1 Interpretare instrumentală (Instrumente muzică uşoară şi jazz) – AMTAP
  20. D25. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0215.1 Interpretare instrumentală (Instrumente cu taste/pian) – AMTAP
  21. D26. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0229.1 Culturologie – AMTAP
  22. D27. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0213.4 Istoria și teoria artelor plastice – AMTAP
  23. D28. Autorizarea programului de studii superioare de master Istoria spațiului sud-est european: studiu, metodologie și didactică - USCahul
  24. D29. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 723010 -723011 Croitor confecţioner îmbrăcăminte după comandă – Cusător (Industria uşoară) - Şcoala Profesională nr.1, or.Cahul
  25. D30. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, Bucătar - Chelner (ospătar) - Şcoala Profesională nr.1, or.Cahul
  26. D31. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 732008-732009 Electrician în construcţii - Electrician-montator reţele de iluminat - Şcoala Profesională Căuşeni
  27. D32. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 715021 Electrogazosudor-montator - Tăietor cu gaze - Şcoala Profesională Căuşeni
  28. D33. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 732036-732031 Tencuitor - Placator cu plăci - Şcoala Profesională Căuşeni
  29. D34. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 723012 Cusătoreasă (industria confecţiilor) - Şcoala Profesională Căuşeni
  30. D35. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 1013002 Bucătar - Şcoala Profesională Căuşeni
  31. D36. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 715021 Electrogazosudor-montator - Tăietor cu gaze - Şcoala Profesională nr.7, Chişinău
  32. D37. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 732036-732031 Tencuitor-Placator cu plăci- Şcoala Profesională nr.7, Chişinău
  33. D38. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 732008-732009 Electrician în construcţii-Electrician-montator reţele de iluminat - Şcoala Profesională nr.7, Chişinău
  34. D39. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 3 ISCED, 715005 Electrogazosudor-montator - Şcoala Profesională nr.7, Chişinău
  35. D40. Inițierea procedurii de evaluare externă, constituirea comisiilor de evaluare
  36. D41. Modificarea comisiei de evaluare externă
  37. D42. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 4 ISCED, 41110 Contabilitate -Centrul de Excelență în Economie și Finanțe
  38. D43. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 4 ISCED, 41120 Impozite și percepere fiscală - Centrul de Excelență în Economie și Finanțe
  39. D44. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 4 ISCED, 41210 Finanțe și asigurări - Centrul de Excelență în Economie și Finanțe
  40. D45. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 4 ISCED, 41220 Finanțe și bănci -Centrul de Excelență în Economie și Finanțe
  41. D46. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 4 ISCED, 61210 Administrarea aplicațiilor web - Centrul de Excelență în Economie și Finanțe
  42. D47. Acreditarea programului de formare profesională, nivelul 4 ISCED, 61310 Programare și analiza produselor de program - Centrul de Excelență în Economie și Finanțe

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.05.12 

I. Cercetare și inovare

  1. D1. Completarea Regulamentului de funcţionare a consiliilor ştiinţifice specializate
  2. D2. Aprobarea Metodologiei de creare, actualizare și gestionare a Registrului experților
  3. D3. Completarea Regulamentului Comisiilor de experți
  4. D4. Modificarea deciziei de formare a Consiliilor Ştiinţifice Specializate

II. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării

  1. D5. Acreditarea programului de studii superioare de licență 0413.1 Business și administrare – USEM
  2. D6. Acreditarea programului de studii superioare de licență 1013.1 Servicii hoteliere, turism și agrement – USEM
  3. D7. Acreditarea programului de formare profesională continuă Pedagogie preșcolară – USComrat
  4. D8. Acreditarea programului de formare profesională continuă Pedagogie în învățământul primar – USComrat
  5. D9. Acreditarea programului de formare profesională continuă Matematică – USComrat
  6. D10. Acreditarea programului de formare profesională continuă Informatică - USComratD10. Informatică - USComrat.pdf
  7. D11. Acreditarea programului de formare profesională continuă Limbi și literaturi (găgăuză) - USComrat
  8. D12. Acreditarea programului de formare profesională continuă Limba și literatura română (alolingvi)- USComrat
  9. D13. Acreditarea programului de formare profesională continuă Limbi și literaturi (bulgară) - USComrat
  10. D14. Acreditarea programului de formare profesională continuă Limbi străine (engleză) – USComrat
  11. D15. Autorizarea programului de formare profesională continuă Pedagogie preșcolară (limba maternă găgăuză) - USComrat
  12. D16. Acreditarea programului de formare profesională continuă Operator la stația de distribuire a gazelor - SRL „Moldovatransgaz”
  13. D17. Acreditarea programului de formare profesională continuă Instalator conducte pe linie - SRL „Moldovatransgaz”
  14. D18. Acreditarea programului de formare profesională continuă Mașinist la compresoare tehnologice - SRL „Moldovatransgaz”
  15. D19. Autorizarea programului de formare profesională continuă Lăcătuș automatică și aparate de măsură și control - SRL „Moldovatransgaz”
  16. D20. Autorizarea programului de formare profesională continuă Aparatist la recipientele (vasele) de presiune înaltă - SRL „Moldovatransgaz”
  17. D21. Autorizarea programului de formare profesională continuă Conducător auto - SRL „Moldovatransgaz”
  18. D22. Autorizarea programului de formare profesională continuă Electrosudor la sudarea manuală - SRL „Moldovatransgaz”
  19. D23. Autorizarea programului de formare profesională continuă Inginer la exploatarea conductelor de petrol și gaz - SRL „Moldovatransgaz”
  20. D24. Acreditarea programelor de formare profesională - Centrul de Excelenţă în Economie şi Finanţe
  21. D25. Acreditarea programului de formare profesională Cusătoreasă (industria confecțiilor) - Școala Profesională, or. Ungheni
  22. D26. Acreditarea programului de formare profesională Electrogazosudor-montator-Tăietor cu gaze - Școala Profesională, or. Ungheni
  23. D27. Acreditarea programului de formare profesională Electromontor la repararea și întreținerea utilajelor electrice-Lăcătuș-electrician la repararea utilajelor electrice - Școala Profesională, or. Ungheni
  24. D28. Acreditarea programului de formare profesională Lăcătuș-electrician în construcții - Școala Profesională, or. Ungheni
  25. D29. Acreditarea programului de formare profesională Mecanic auto - Școala Profesională, or. Ungheni
  26. D30. Acreditarea programului de formare profesională Operator pentru suportul tehnic al calculatoarelor - Școala Profesională, or. Ungheni
  27. D31. Acreditarea programului de formare profesională Zugrav - Școala Profesională, or. Ungheni
  28. D32. Acreditarea programului de formare profesională Mecanic auto – Lăcătuș redresare caroserii - Școala Profesională, or. Cupcini

Deciziile Consiliului de conducere din 2020.02.28 

I. Cercetare și inovare

  1. D.1.Formarea Consiliilor Ştiinţifice Specializate pentru susţinerea tezelor de doctor habilitat
  2. D.2. Formarea Consiliilor Ştiinţifice Specializate pentru susţinerea tezelor de doctor
  3. D.3. Respingerea demersului de formare a Consiliului Ştiinţific Specializat pentru susţinerea tezei de doctor
  4. D.4. Conferirea titlului ştiinţific de doctor habilitat
  5. D.5. Conferirea titlurilor ştiinţifice de doctor
  6. D.6. Confirmarea titlurilor ştiinţifice de doctor în ştiinţe conferite de organizaţiile din domeniile cercetării şi inovării
  7. D.7. Conferirea titlului ştiinţifico-didactic de profesor universitar
  8. D.8. Confirmarea titlului ştiinţifico-didactic de profesor universitar
  9. D.9. Confirmarea titlului ştiinţifico-didactic de conferenţiar universitar
  10. D.10. Abilitarea cu drept de conducător de doctorat
  11. D.11. Aprobarea calităţii de conducător de doctorat
  12. D.12. Echivalarea actelor privind titlurile ştiinţifice obţinute în alte state
  13. D.13. Aprobarea Seminarele ştiinţifice de profil
  14. D.14. Evaluarea, clasificarea şi monitorizarea revistelor ştiinţifice
  15. D.15. Aprobarea registrelor manifestărilor ştiinţifice (a.2020),    15.1 Anexa 1,    15.2 Anexa 2

II. Evaluarea externă în vederea acreditării/autorizării

  1. D.16. Programului de studii superioare de licență Jurnalism și procese mediatice - USEM
  2. D.17. Programului de studii superioare de licență Geografie și Biologie – USARB
  3. D.18. Liceul „Columna”, mun. Chișinău
  4. D.19.Instituția de Învățământ „Litterarum”, mun. Chișinău
  5. D.20. Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, mun. Chișinău
  6. D.21.Liceul Teoretic „Olimp”, or. Sîngerei
  7. D.22.Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, or. Călărași
  8. D.23. Şcoala - primară grădiniţă „Abeceluş” din or. Durlești
  9. D.24. Centrul Educației Estetice „Lăstărel”, mun. Chișinău
  10. D.25. Centrul de Creație a Elevilor „Ciocârlia”, din or. Anenii Noi
  11. D.26. Programul de formare continuă Frizer - SRL ”Valivis - Art”
  12. D.27. Programul de formare continuă Machior - Peruchier (compartimentul „Machior”) - SRL ”Valivis - Art”
  13. D.28. Programul de formare continuă Stilist protezist de unghii (compartimentul „Manichiură”) - SRL ”Valivis - Art”
  14. D.29. Programul de formare continuă Tatuator - SRL ”Valivis - Art”
  15. D.30. Programul de formare profesională continuă Geografie – UPS
  16. D.31. Componența comisiilor de evaluare externă

III. Generale

  1. D.32. Aprobarea Raportului de activitate al ANACEC_2019
  2. D.33. Reprezentați ai ANACEC în Consiliul de etică și management